Powstania dwa, czyli insurekcje po polsku

Powstania dwa, czyli insurekcje po polskuMieszkańcy gminy Jarocin mieli okazję wziąć udział w dyskusji panelowej pt.: Historia w popkulturze , popkultura w historii. "Hiszpanka" a "Miasto 44".

Dyskusja  odbyła się w ramach cyklu debat  pt. Powstania dwa, czyli insurekcje po polsku. Uczestnikami spotkania byli: Wiesław Kot (krytyk filmowy, wykładowca akademicki, publicysta)  i Andrzej Wolff (operator filmowo-telewizyjny). Debatę poprowadzili: Anna Gruszecka -  dyrektor Biblioteki Raczyńskich oraz Dariusz Jaworski - zastępca prezydenta miasta Poznania.
Podczas dyskusji zastanawiano się  na ile obraz kinowy pomieścił w sobie prawdę historyczną i na ile był wiarygodny dla odbiorcy? Co jest w filmie ważniejsze: emocje  czy fakty historyczne?  Czego zabrało  w filmach  a czego było za dużo? Jak zrobić dobry film o jedynym zwycięskim powstaniu w dziejach Polski? Na ile sposób promocji w mediach zaszkodził "Hiszpance"? Dyskusja wywołała wiele emocji.  Wśród publiczności znalazły się osoby wybitnie znające tematykę powstania wielkopolskiego, zarzucające filmowi brak odzwierciedlenia problematyki  w obrazie kinowym ale też i nie zabrakło pozytywnych głosów nt. dyskutowanych filmów. Spotkanie okrasiły  anegdoty w wykonaniu Andrzeja Wolffa i Wiesława Kota.

Współorganizatorem cyklu jest  Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Biblioteki Raczyńskich.  Organizatorami spotkania w Jarocinie była Biblioteka oraz Muzeum Regionalne.