Nowe miejsce dla kultury

Kategoria: Kamienica Kultury

Nowe miejsce dla kulturyPonad 200 osób zebrało się 20 listopada 2019 roku na rynku na otwarciu nowej siedziby filii nr 1 Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Jednak zanim Kamienica Kultury stała się tak wspaniałym miejscem minęło trochę czasu.

W kwietniu 2017 roku biblioteka stała się właścicielką Kamienicy na Rynku pod numerem 17, która została zakupiona za kwotę 500 tys. złotych, które to środki instytucja otrzymała z budżetu Gminy Jarocin. I tak w 2018 roku po wyłonieniu w drodze przetargu wykonawcy zaczął się remont Kamienicy a właściwe jej przebudowa z rozbudową. Ściany działowe zostały całkowicie zburzone a sam budynek mocno rozbudowany. Prace budowlane zakończyły się w czerwcu 2019 roku, potem nastąpiły prace związane z wyposażeniem biblioteki tak, by w listopadzie zaprosić czytelników w nowe progi. Kamienica, którą biblioteka zakupiła od Spółdzielni Przemysłowo-Handlowej „Zgoda” posiada bardzo bogatą historię, dlatego biblioteczne przestrzenie swoimi nazwami nawiązują do tych historii. I tak na parterze znajduje się Czytelnia u Rosy i Filipa na pamiątkę Rosy i Filipa Kaffe, jarocińskich Żydów związanych z miastem od początku XIX wieku. Filip Kaffe kupił kamienicę około 1895 roku, zamieszkał w niej z rodziną na pierwszym piętrze a na parterze prowadził sklep odzieżowy. Rodzina Kaffe nie przetrwała niestety wojennej zawieruchy. Idąc dalej na parterze mamy przestrzeń dla najmłodszych nazwaną Dziecko szczęścia, taki bowiem tytuł nosił film (debiut fabularny Sławomira Kryńskiego), nakręcony w przestrzeniach dawnej kamienicy opowiadający historię młodych ludzi, którzy przechodzą przyspieszony kurs dorosłości. Dzisiaj Dziecko szczęścia to kącik z książkami i zabawkami dla najmłodszych oraz pomieszczenie z przewijakiem i możliwością nakarmienia maluchów. Przestrzenie parteru to także Wypożyczalnia spod lady czyli serce biblioteki nazwane tak na pamiątkę rozlicznych sklepów, które znajdowały tu swoje miejsce w latach 80. i 90. Pierwsze piętro zajmują trzy sale: Sala Zgody, która jest pomyślana jako sala na mniejsze spotkania autorskie, koncerty, pokazy filmowe, spotkania mieszkańców, prezentacje, wystawy a jej nazwa nawiązuje do wspomnianej wcześniej Spółdzielni Handlowo-Produkcyjnej „Zgoda”, która była właścicielką kamienicy od 1990 roku i która prowadziła tu bogatą działalność handlową. Obok Sali Zgody przestrzeń pierwszego pietra zajmują dwie sale szkoleniowe. Mniejsza z nich została nazwana Drogerią na pamiątkę działającego w Kamienicy przez lata, najlepszego w Jarocinie sklepu drogeryjnego, w którym można było kupić proszek, farby, szare mydło ale także perfumy, kremy, lakiery i inne kosmetyki. Druga z sal pełni funkcję pracowni komputerowej a została nazwana Salą z kopytem dzięki panu Alojzemu Kubotowi, który prowadził w kamienicy zakład szewski i który podarował bibliotece kopyta czyli prawidła, na których szyło się buty. Ostatnie piętro to przestrzeń uszyta na miarę młodzieży czyli sala w zasadzie bez wyposażenia za to z miękkimi poduchami czyli  miejsce gdzie młodzież będzie mogła realizować swoje pasje na różnego rodzaju warsztatach a także po prostu, zwyczajnie się spotkać, żeby spędzić ze sobą czas. Przestrzeń dla młodzieży została nazwana Szyte na miarę na pamiątkę krawca Mikołajewskiego, który zajmował poddasze Kamienicy. Całość dopełnia taras na dachu zwany Tarasem kopciuszków, ptaszków, które jako ostatnie wyprowadziły się z Kamienicy i które, mamy nadzieję, znowu w niej zamieszkają. Zamontowane zostały dla nich specjalne budki na ścianie budynku. Fasadę kamienicy od strony Rynku zdobi piękny neon z nawą Kamienica Kultury, która to nazwa została wybrana przez czytelników i mieszkańców w plebiscycie przeprowadzonym w mediach społecznościowych. Czytelnicy i przyjaciele biblioteki pomogli także przy przeprowadzaniu biblioteki do kamienicy systemem „podaj cegłę” przenosząc cały księgozbiór z budynku do budynku.

Całość inwestycji wyniosła prawie 4 mln złotych. Na remont Kamienicy Kultury biblioteka pozyskała dwa dofinansowania: 1.350.000 zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek 2016-2020 oraz ponad 156.000 zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Pozostała kwota pochodziła z budżetu Gminy Jarocin.

Inwestycje sfinansowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 oraz przez Gminę Jarocin