Kamienica Kultury otwarta!

Kamienica Kultury otwarta!Ponad 200 osób: zaproszonych gości, czytelników i mieszkańców zgromadziło się wieczorem przed Kamienicą Kultury, by po wspólnym odliczaniu od 10 do 1 i włączeniu neonu, oficjalnie wejść do nowej siedziby filii nr 1!

To było wspaniałe popołudnie i wieczór. Nie spodziewaliśmy się tylu gości. Nie wszyscy zmieścili się w Sali Zgody gdzie odbywała się oficjalna część otwarcia. Po przemówieniach burmistrza Adama Pawlickiego, dyrektora Instytutu Kisążki Dariusza Jaworskiego i dyrektor Biblioteki Agnieszki Borkiewicz - głos zabrali przedstawiciele władz powiatu w osobie Lidii Czechak - starosty, radni, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, instytucji samorządowych, lokalnej prasy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych bibliotek i czytelnicy.  Potem można było obejrzeć całą Kamienicę i zapoznać się z nazwami sal, które nawiązują do jej historii. I tak na parterze jest Czytelnia u Rosy i Filipa - pierwszych właścicieli kamienicy, wypożyczalnia "Spod lady" nawiązująca do handlowej natury kamienicy, strefa dla dzieci „Dziecko szczęścia” to wspomnienie filmu o tym samym tytule, do którego kilka scen było kręconych na podwórzu kamienicy. I piętro to sala z kopytem, w której są komputery - to ukłon w stronę istniejącego kiedyś zakładu szewskiego, drogeria to nawiązanie do ostatniego sklepu jaki był w kamienicy, sala Zgody – czyli jarocińskiej spółdzielni handlowej i II piętro czyli strefa młodzieży Szyte na miarę odwołująca się do długiej tradycji zakładu krawieckiego i taras kopciuszków, ptaszków – ostatnich lokatorów kamienicy.
Podczas zwiedzania był czas na poczęstunek i zajęcia plastyczne, podczas których można było wykonać własną torbę z cytatem przygotowanym przez młodzież, uczestników projektu „Łowcy cytatów” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Jarocin.
Uroczysty dzień w Kamienicy Kultury zakończył akustyczny koncert piosenek do tekstów listów powstańców wielkopolskich Michała Kowalonka.

W kwietniu 2017 r. dzięki negocjacjom jakie przeprowadził Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki z  SHP „Zgoda” i późniejszej decyzji Rady Miejskiej w Jarocinie Biblioteka stała się właścicielką Kamienicy na Rynku pod numerem 17. Kamienica została zakupiona za kwotę 500.000 zł, które biblioteka otrzymała z budżetu Gminy Jarocin.

Na remont Kamienicy udało się pozyskać dwa dofinansowania. 1.350.00 zł z Instytutu Książki i ponad 150.000 z WFOŚ.

W 2017 r. jarocińska biblioteka znalazła się w gronie 20 instytucji (z 220, które o środki aplikowały), które otrzymały dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek 2016-2020 Nabór 3 Instytutu Książki. Biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 1.500.000 zł. z czego 1.350.000 z przeznaczeniem na remont Kamienicy. Pozostałe środki (150.000 zł) zostały przeznaczone na  remont i zakup wyposażenia w czytelni Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich, filii w Golinie i Mieszkowie. W 2018 r. otrzymano dodatkowe środki. Przedsięwzięcie pn.: „Termomodernizacja budynku Biblioteki Miasta i Gminy Jarocin - Rynek 17” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zgodnie z umową dotacji kwota wsparcia wyniosła 156 738,07 zł.

Łącznie całość projektu wyniosła blisko 4 miliony złotych. Nigdy, w dziejach naszej biblioteki, nie było tak sporej inwestycji.

Inwestycje sfinansowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 oraz przez Gminę Jarocin