Ferie z kryminałem

Ferie z kryminałemW Oddziale dla Dzieci odbyły się ferie z kryminałem.

Na pierwsze zajęcia została zaproszona Agnieszka Zaworska (rzeczniczka prasowa Policji w Jarocinie). Opowiadała dzieciom o pracy w policji, co należy zrobić, żeby pracować w danych organach, jakie czynności policja wykonuje po zgłoszeniu kradzieży (pobieranie odcisków palców, zabezpieczenie materiału dowodowego, współpraca z prywatnymi detektywami). Uczestnicy wykonali karty detektywów oraz pobrano od nich odciski palców. Na koniec rozwiązywali rebusy i odgadywali kto może być złodziejem.

Podczas drugiego dnia uczestnicy zajęć mogli wykorzystać wiedzę z dnia poprzedniego - dzieci zamieniły się w detektywów i wyruszyły, pokonując wiele przeszkód w pałacu i bibliotece, na poszukiwanie zaginionej książki z bezcennej kolekcji "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Najpierw musieli rozwiązać sudoku, później rozszyfrować list. W archiwum bibliotecznym rozwiązywali zagadki a następnie, pokonując tor przeszkód, dotarli do kartonowego zamku, w którym ukryta była książka. Okazało się, że sprawcą całego zamieszania była jedna z bibliotekarek.

W kolejnym dniu zadaniem młodych detektywów  było poszukanie kart memory z zabytkami. Poszukiwania rozpoczęli od wieży ciśnień, gdzie ukryty byłła pierwsza karta. Następnie po wykonaniu zadań i otrzymaniu wskazówki udali się pod ruiny kościoła Św. Ducha gdzie ukryto następnege karty. Kolejne znaleziono w auli w Pałacu Radolińskich oraz bibliotece. Po odnalezieniu wszystkich kart na uczestników czekała niespodzianka: gra w memory.

Na ostatnim spotkaniu ferii zimowych z kryminałem detektywi z bibliotekarkami udali się do kina "Echo" w Jarocinie. Obejrzeli film "Tedi i mapa skarbów" , w którym Tedi wraz ze swymi przyjaciółmi ratuje Sarę, musi przemierzyć cały świat aby zdobyć talizman, za pomocą którego można osiągnąć wieczne niekończące się bogactwo.