Ekolodzy z EkoPaki

Ekolodzy z EkoPakiTematem przewodnim kolejnych zajęć były tworzywa sztuczne. Tym razem mali ekolodzy – dzieci z klasy II b i II e, poznali recykling tworzyw sztucznych.

To, co potocznie nazywamy plastikiem, w rzeczywistości jest grupą rozmaitych tworzyw sztucznych. Dzięki programowi EkoPaka realizowanemu w naszej bibliotece, najmłodsi ekolodzy odkryli jak powstają tworzywa, jakie opakowania są z nich produkowane, gdzie wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych oraz jak poddać je recyklingowi.
Temat jest tym ważniejszy, że tworzywa sztuczne wykorzystywane są niemal w każdej dziedzinie, od gospodarstw domowych, poprzez transport i sport, aż po medycynę. Po krótkiej pogadance, dzieci nauczyły się rozróżniać potocznie funkcjonujące pojęcie "plastik" od terminu "tworzywa sztuczne". Następnie dowiedziały się, skąd biorą się te tworzywa, czyli: co to jest ropa naftowa, jak się ją wydobywa i przetwarza. Przy omawianiu tych zagadnień, pomocne były: plakat oraz książka "Pod wodą/ pod ziemią". Dla lepszego zobrazowania dzieciom procesu wydobywczego,przeprowadzony został eksperyment z dmuchanym balonem, napełnionym wodą, który przekłuty wytrysnął wodą, podobnie jak wytryskuje z ziemi ropa naftowa. Eksperyment powiódł się i dostarczył dzieciom nie tylko nowej wiedzy, ale także i wiele zabawy.
We wszystkich proponowanych zabawach i konkurencjach, czyli w fabrykę produkującą zabawki, z wykorzystaniem piasku kinetycznego, budowanie pojazdów z klocków Lego, czy konkurs w grupach, kto szybciej nawlecze na sznurek plastikowe kulki, wszędzie główną rolę odgrywały tworzywa sztuczne.

EkoPaka - zamykamy obieg surowców

Powrót na górę