1.500.000 zł dla jarocińskiej biblioteki!

1.500.000 zł dla jarocińskiej biblioteki!Jarocińska biblioteka znalazła się w gronie 20 instytucji (z 220, które o środki aplikowały), które otrzymały dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek 2016-2020 Nabór 3 Instytutu Książki. Nasza biblioteka otrzyma 1.500.000 zł.

Głównym celem (merytorycznym i finansowym) jest rozbudowa kamienicy na rynku, która została zakupiona na potrzeby przeniesienia filii nr 1. Aktualnie filia zajmuje podcienia ratusza (159 m²) po przeprowadzce do kamienicy powierzchnia całkowita stanowić będzie ok. 2000 m². Zamierzamy częściowo rozbudować kamienicę, zabudować podwórko, wykorzystać poddasza, piwnice przeznaczyć na magazyny sprzętu i literackie escape room’y . W wyniku konsultacji społecznych, przeprowadzonych w maju i czerwcu wiemy, że młodzi ludzie oczekują od nas miejsca dedykowanego tylko im, gdzie będą mogli korzystać z nowych technologii, realizować swoje projekty artystyczne z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. 

Seniorzy chcą z kolei miejsca, gdzie będą mogli w ciszy przejrzeć książki lub prasę ale także wsparcia w poznawaniu Internetu, wypełnienia PIT-u, a mamy z małymi dziećmi szukają miejsca zabaw dla najmłodszych i z najmłodszymi.
Ponieważ Biblioteka Główna znajduje się w niewielkiej odległości od kamienicy chcemy te potrzeby użytkowników podzielić na oba te miejsca. W Bibliotece Głównej, gdzie mieści się oddział dla dzieci potrzebujemy sali spotkań na działania międzypokoleniowe, planujemy stworzenie letniej czytelni na tarasie z tyłu biblioteki. Oba te miejsca mają się wzajemnie uzupełniać.

Ponadto planujemy remont filii w Golinie, gdzie na ścianach pojawił się grzyb. Należy zeskrobać warstwę zagrzybioną, ściany odgrzybić i pomalować. Z kolei w filii w Mieszkowie zamierzamy wymienić wyposażenie. Filia zajmuje dwa pomieszczenia w szkole z czego jedno zostało przeznaczone na Izbę Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W tym celu biblioteka nawiązała partnerstwo z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W izbie, która jednocześnie pełni rolę czytelni, rok rocznie przybywa zbiorów stąd potrzeba dostosowania wyposażenia do nowej funkcji.

 

 

 

Powrót na górę